/ / Rejestracja

Włoszki. Czego mogą nas nauczyć?


Kobiecość po włosku. Jak przeżyć własne Rzymskie wakacje,

być jak Monica Belluci i kochać życie z wzajemnością.

 

 

Przebojowe, pewne siebie, niezależne. Włoszki nie mają sobie równych, jeśli chodzi o temperament i fason. To one rządzą w domu, a gdy idą ulicą – roześmiane, zniewalająco seksowne i eleganckie – świat leży u ich stóp. Chciałybyśmy być takie. Czy to możliwe?

 

Gdzie tkwią źródła tej nieskrępowanej wolności i dobrego samopoczucia? Na czym polega niepowtarzalny styl mieszkanek Rzymu, Wenecji czy Neapolu? Jak one to robią, że znajdują czas na plotki z przyjaciółką, zakupy na targu, gotowanie dla całej rodziny, własne przyjemności, pracę, której poświęcają się z pasją i wyobraźnią, a przy tym zawsze wyglądają ponętnie i kobieco?

 

By zrozumieć ten sekret, warto wraz z autorką zajrzeć do domów zwykłych Włoszek, wsłuchać się w głosy gwiazd włoskiego kina, odwiedzić warsztaty florenckich rzemieślników i pracownie odważnych projektantek – Miuccii Prady i Donatelli Versace.

 

To książka o tym, że życie może być sztuką, małe sprawy – źródłem wielkiej radości, a piękno jest wokół nas, wystarczy zatrzymać się na chwilę, popatrzeć…  O prawdziwym szczęściu, tym, co czyni kobietę piękną, sposobach wydobywania magii z szarej codzienności. Zresztą sama spróbuj, przekonaj się… Możesz zacząć od małej filiżanki espresso.

 

Gabriella Contestabile – pisarka, pedagog i właścicielka Su Misura Journeys, butikowej agencji turystycznej specjalizującej się w podróżach do Florencji i zapoznawaniu turystek z lokalnym rzemiosłem. Urodziła się we Włoszech, a w 1959 r. wraz z rodzicami wyemigrowała do Kanady. Zanim zajęła się pisaniem, uczyła języków obcych, zajmowała się zarządzaniem m.in. w Estée Lauder, Shiseido oraz Prada Beauty, pracowała też w niewielkiej perfumerii we Florencji. Jest miłośniczką włoskiej sztuki i rzemiosła, zwolenniczką wielokulturowości i propagatorką wzmacniania pozycji dziewcząt i kobiet poprzez edukację. Mieszka w Nowym Jorku.

 

Gabriella Contestabile Włoszki. Czego mogą nas nauczyć? przeł. Dorota Dziewońska Wydawnictwo Literackie styczeń 2020

 

 

 

Książka Gabrielli to mistrzowska dekonstrukcja „chwili” i holistyczne spojrzenie na zbiór takich chwil w ciągu całego życia; chwil, które składają się na ludzkie doświadczenie, i ostatecznie, jak twierdzi autorka, tworzą gobelin naszej wspólnoty. A skoro wszyscy tworzymy jeden gobelin, to Gabriella jest tą, która snuje złotą nić, by pomóc nam poznać, doświadczyć i zrozumieć bogactwo otaczającego nas świata.               Już od pierwszych stron zostajemy wciągnięte w podróż pełną wrażeń, odkryć, inspiracji, a tym samym głębokich ludzkich relacji. Czytając tę książkę, miałam wrażenie, jakbym wróciła do czasów, kiedy i ja spacerowałam po brukowanych ulicach Rzymu i Florencji. Czułam aromat espresso, kontemplowałam majestat katedry w Mediolanie, wspaniałość renesansowych budowli z ich  pięknymi fasadami. Nie zdawałam sobie nawet sprawy, jak bardzo potrzebowałam pobytu we Włoszech.

Aleksandra Lacka, założycielka Insights Studio i Insights Atelier

 

Włoski styl życia to dziedzictwo po naszych przodkach, tworzą go proste, acz luksusowe i wyrafinowane rzeczy, to hołd na rzecz jakości. Gabriella wykonała wspaniałą i ambitną pracę, opisując go z pasją i szczegółami w książce, której nie będziesz chciała odłożyć.

Francesca Belluomini, autorka książki The Cheat Sheet of Italian Style

 

Urzekła mnie ta inspirująca, radująca serce i fascynująca opowieść o tym, co to znaczy być nie tylko Amerykanką o włoskich korzeniach, ale KOBIETĄ. Każdy rozdział jest głęboko osobisty, wpisany w horyzont włoskiego życia i kultury, ukazuje, w jakim stopniu historia, sztuka, moda, architektura, filozofia i kuchnia ubogacają życie. Humor i dowcip okraszają sowicie to piękne literackie dzieło. Gabriella zabiera czytelnika w podróż, która poruszy jego serce, umysł, zmysły i duszę. Każda „niezwykła” kobieta powinna przeczytać tę książkę dwa razy!

Dr Marie-Elena Liotta, przewodnicząca i powierniczka Fundacji Stypendialnej Enrico Fermi

 

Jako pisarka Gabriella angażuje wszystkie nasze zmysły, i oto skropione oszałamiającymi perfumami, siedzimy na motorku Vespa w kolorze mięty, a na nogach mamy modne szpilki (bez obaw, potknięcie nam nie grozi). Tę książkę po prostu trzeba przeczytać.

Flavia Brunetti, autorka bloga „Young in Rome”